چگونه به کودک کمک کنیم تا به خواب رود؟

نخوابیدن یا بیدار شدن های مکرر مشکل بسیاری از کودکان است که والدین آنها را ناراحت و رنجیده خاطر می کند. دلیل مشکلات خواب کودکان می تواند مختلف باشد. اما دلیلش هر چه که باشد شما والدین عزیز باید مهارت ها و تکنیک هایی را بلد باشید تا بتوانید کودکان را راحت بخوابانید. در این مقاله به بررسی این راه ها می پردازیم.


 

مرکز خدمات روانشناختی و مشاوره راه برتر

دارای مجوز از سازمان نظام روانشناسی و مشاوره ایران

آدرس مرکز: اصفهان ، چهار باغ خواجو ،ابتدای خیابان عافیت، پلاک ۱۰۴

تلفن تماس : ۳۲۲۲۳۲۳۶-۰۳۱  و ۳۲۲۴۶۰۷۰-۰۳۱


از تمرین مثبت استفاده کنید

در طول روز با او کار کنید و راه هایی را به کودک نشان دهید که در هنگام شب می تواند با به کارگیری آن ها به خواب برود. صحنه آرام و زیبا و یکنواختی را به او پیشنهاد کنید تا در موردش فکر کند مانند صحنه ای که امواج اقیانوس به یک ساحل برخورد می کنند و یا گوسفندی که از روی یک نرده در حال پریدن است. او را وادارید که با تکرار حروف الفبا یا یک ترانه کودکانه این کار را تمرین کند .

از موسیقی آرامش بخش استفاه کنید

نزدیک تخت کودک که یک ضبط صوت با یک نوار موسیقی ملایم بگذارید. به کودک نشان دهید که چطور در صورتی که شب از خواب بلند شد و نتوانست مجددا به خواب برود آن را روشن کند.

راهی برای گذراندن زمان ارائه دهید

برای او چندین فعالیت آرام که می تواند در رختخواب انجام دهد مانند کتاب/نوار قصه/حیوانات پارچه ای/یا عروسک تدارک ببینید تا هنگامی که از خواب برمی خیزد به شما نیازی نداشته باشد.

رفتار کوک را تقویت کنید و به او پاداش بدهید

در این مورد نیز به کودک برای کمتر برخاستن در هنگام شب نمره و جایزه بدهید.

اگر به عنوان مثال کودک هر شب سه بار از خواب برمی خاسته است اگر دوباره از خواب برخاست به او جایزه دهید و سپس اگر یکبار برخاست به او جایزه دهید و نهایتا اگر اصلا از خواب بیدار نشد به او جایزه دهید. جایزه ها را با بیشتر کردن نمره هایی که به ازای آن داده می شوند کمتر کنید در ابتدا کودک با یک شب بدون برخاستن جایزه خاصی را می برد ولی به تدریج با دو شب بدون برخاستن جایزه خاصی را می برد و بعد با سه شب بدون برخاستن و…

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *